Kdy použít rebreather

V textu o nebezpečí hypercapnie při potápění se znovudechy - rebrathers se na závěr George Irvine zmiňuje o dvou velmi důležitých pravidlech při potápění s těmito zařízeními. Text byl odpovědí na otázku, kterou položil Aldo Solari na konferenci techdiver a jako reakce na nehodu potápěče W., který použil již jednou použitý scrubber čímž, jak poznamenává GI, "zajisté ušetřil pár dolarů".

Důležitý je fakt, že scrubber má v systému znovudechu odstraňovat z cirkulující směsi dýchaných plynu CO2. To také většínou dělá, s výjimkou případu, kdy potápěč dýchá mimořádně hodně a rychle. Pak může nastat situace, kdy chemická reakce mezi CO2 a scrubberem nemá čas proběhnout, nebo je doslova "vyfouknuta" z prostoru filtru. Pokud je scrubber vyčerpaný, je důvod jasný. Dalším technickým důvodem může být netěsnost směrových ventilů v náústku na nádechové straně. Během výdechu dochází k částečnému plnění přívodní hadice vydechovaným plynem a jeho opětovné nadechování. Dýchaný plyn má pochopitelně vyšší koncentraci CO2. Zbytek textu se zabývá způsobem, jak na sobě poznat účinky hypercapnie a rychle přejít na záložní "bail out" otevřený systém. Právě buddy může včas odhalit příznaky hypercapnie a významně potápěči pomoci.

Na závěr textu jsou věci, které stojí zato si zapamatovat.

Existují dvě skutečně důležité odpovědi na starou známou otázku "kdy použít rebreather?":

  1. nepoužívej rebreather, pokud k tomu nemáš sakra dobrý důvod
  2. nepotápěj se bez Jarroda Jablonského nebo jineho partnera alespoň kvality GI. Tím nemyslím nějakého superpotápěče, myslím někoho kdo není zpropadeným pitomcem a kdo dovede jednat jako skutečný buddy.

Laskavý čtenář jistě promine nedomrlý překlad výstižného označení nevhodného partnera termínem "fucking asshole" zpropadeným pitomcem. Jazyk Shakespearův je v tomto případě mnohem výstižnější.V případě potřeby nás kontaktujte na e-mailové adrese


  Zpátky na hlavní stránku
  Zpátky na hlavní stránku Doing It Right?
  Chcete si přečíst můj text "Od hoghartiánského stylu přes DIR a dál..."?
  Chcete si přečíst o mé výstroji?
  Chcete do internetového obchodu?


Stránka byla naposled změněna:  2006-3-12

© Jiří Štětina    info@stetina.cz